Jak kultivovat vnitřní klid?
V době pandemie koronaviru, karantény a všech negativních zpráv, které se na nás valí z médií může být opravdu těžké zůstat ve svém středu.
Tato situace přináší mnoho výzev, například práci z domova, bytí se svými blízkými více, než jsme byli zvyklí nebo naopak někdo jiný zůstává sám v bytě, není možnost se jít rozptýlit do kina, divadla, restaurací a hospod. Výčet by mohl pokračovat. Věci se změnily v celku ze dne na den. Nejisté je i to, jak dlouho tento stav bude trvat. To vše může být velmi náročné pro lidskou psychiku. Proto je důležité dbát na své duševní, psychické a fyzické zdraví možná ještě více než kdy dřív. Na co jsme dříve možná neměli čas, tak teď si ho můžeme najít. Zároveň je naprosto pochopitelné, že pokud někdo dříve nevěnoval tolik pozornosti sobě a vnitřním prožitkům, může to být teď hodně zahlcující. Doporučuji tedy začít krůček po krůčku takovými činnostmi, u kterých víte, že vám dělají dobře (není potřeba hned začít meditovat nebo cvičit jógu).
V tomto článku s vámi chci sdílet pomůcky, jak být v kontaktu sám se sebou, které sdílím na svých lekcích a mně osobně velmi pomáhají.
Co teď můžeme udělat sami pro sebe (a tím pomoct i ostatním)?
Nejvíce pomůžeme sami sobě, když si budeme udržovat vnitřní klid (nejlíp, jak to půjde) a nepodlehneme závoji strachu (opět nejlíp, jak to půjde). Jak je známo, stres oslabuje imunitní systém. Dělejme vše s vlídností k sobě a „jak nejlépe to půjde“, jelikož to, co se děje, je pro většinu z nás něco nového a nikdo nás nenaučil, jak se s tím vypořádat. Nepomůžeme sami sobě, když se budeme kritizovat za to, co nám nejde. Současnou situaci můžeme využít ke kultivaci většího spojení sami se sebou a laskavosti k sobě a k ostatním.
Jak se můžeme vrátit k sobě a kultivovat v sobě vnitřní klid a ticho?
1. Ranní rituál
Udělejte ráno alespoň něco malého pro sebe. Například se můžete příjemně protáhnout v posteli, dopřát si chvíli ticha při meditaci, zacvičit si jógu nebo jiné cvičení, které máte rádi, vypsat se z toho, jak se teď máte, vědomě si vychutnat šálek čaje či kávy, jít se projít ven. Doporučuju si vybrat takovou aktivitu, na kterou se budete těšit hned při vstávání a která vás pozitivně nastartuje do nového dne.
Co mi také pomáhá je stanovit si záměr pro daný den (např. „Chci být co nejvíce přítomná.“, „Chci pečovat o své tělo, dopřát mu pohyb a zdravou stravu.“, „Chci v sobě kultivovat pozitivní myšlenky.“)
Toto vše provádějte ideálně předtím, než zkouknete nové zprávy na telefonu ;-)
2. Zastavení se během dne
Během dne se alespoň jednou zastavte, uvědomte si danou činnost, kterou děláte – např. myju nádobí, jím, čtu si, procházím se, atp. Čím více se soustředíte na to, co děláte, tím více jste v přítomnosti a můžete si danou činnost naplno užít a vychutnat. Tím tak nevznikne moc prostoru pro mysl, aby bloumala v budoucnosti nebo v minulosti.
3. Uvědomění si dechu a těla
Spolu se zastavením si můžete uvědomit svůj dech a zeptat se sami sebe „Jak se mi teď dýchá? Kde v těle cítím dech?“. Chvíli dech pozorujte, nemusíte ho měnit. Při mnoha činnostech nevědomky zadržujeme dech (schválně, je váš dech pravidelný, když teď čtete tento článek?). Trénování přenášení pozornosti k dechu může uvolnit fyzické i psychické napětí.
Zároveň zvědomení dechu pomáhá přenést pozornost do těla. Můžete chvíli věnovat pozornost tělu, všimnout si míst, kde držíte napětí. S laskavou pozorností do nich veďte svůj dech a pozvěte dané místo, aby se uvolnilo. Všimněte si i takových míst, ve kterých je vám příjemně. Poté si uvědomte pevnou půdu pod nohama, oporu země pod sebou. Chvíli věnujte pozornost kontaktu těla se zemí.
4. Uvědomění si svých pocitů
Práce s pocity a emocemi je obtížné shrnout do pár vět, jelikož je to obsáhlé téma. Důležité je, jak se s náročnými pocity vyrovnáme. Buď nás pohltí a budeme se cítit ještě hůř, nebo s nimi vědomě pracujeme a dáváme si od nich odstup. Níže sdílím stručný „návod“ s několika pomůckami, jak se otevřít svým pocitům. Kdyby cokoliv bylo příliš nepříjemného, tak cvičení nedělejte. Kdybyste k tomu měli jakékoliv otázky, napište mi.
1. Zastavte se na chvilku, položte si ruku na srdce, a zavnímejte, jak vám teď je. Můžete si zavřít oči. Nalaďte se na svůj dech. Zkuste si pro sebe pojmenovat počitky a pocity, které teď cítíte (např. strach, úzkost, vděčnost, bezpečí, napětí v šíji, tlak v břiše. Pokud nepůjdou pojmenovat konkrétní pocity, můžete jen určit, zda se cítíte příjemně, nepříjemně nebo neutrálně). Není potřeba mít výčitky ohledně toho, že byste se měli cítit nějak jinak. Cokoliv, co cítíte, je v pořádku.
2. Pokud narazíte na nepříjemné pocity, zkuste s nimi chvíli být. Dejte jim prostor namísto potlačování. Řekněte jim ano a pozvěte je k sobě. To, čemu vzdorujeme, v nás přetrvává a sílí. To, čeho se dotkneme svojí pozorností a dáme tomu volný průběh, se může rozpustit, postupně přeměnit v jinou energii.
3. Pokud se nepůjde otevřít nepříjemným pocitům, nevadí. Zkuste je pro sebe lokalizovat v těle a být s tím, co je pro vás v danou chvíli únosné.
4. Na závěr se můžete sami sebe zeptat „co bych teď potřebovala slyšet?“ (např. „kéž cítím klid“, „kéž zvládnu přijmout to, co se ve mně děje“). Pak se znovu vraťte k dechu a tělu a pomalu otevřete oči.
5. Udělejte si malou radost
Každý den, udělejte něco, co vám udělá radost. Často to není o tom, že musíme dělat něco speciálního, ale spíše, že k tomu, co děláme, přeneseme vědomou pozornost a vychutnáváme si zdánlivě prostou činnost jako je užívání si slunečních paprsků na tváři nebo koukání z okna jen tak či zpívání ve vaně. Co vám dnes udělalo radost?
6. Vděčnost
Na konci dne si můžete zapsat nebo sdílet s ostatními členy rodiny jednu nebo více věcí, za kterou jste vděčni, která se udála daný den. Studie ukazují, že vděčnost nám pomáhá naladit se na to pozitivní, co máme v životě, a vnášet tak do našeho života více hojnosti.
Přeji mnoho trpělivosti a odvahy na cestě k sobě :-)
Jestli je kultivace vnitřního klidu něco, co cítíte, že teď potřebujete více vnést do svého života, srdečně vás zvu na kurz Otevři se vnitřnímu klidu pro život v pohodě a lehkosti. Obdržíte celkem 10 lekcí, ve kterých vás provedu mindfulness meditacemi a jógovým protažením v krátkých 30 minutových lekcích.
S láskou,
T.